TCMB’den yabancı yatırımcılara “kararlılık” mesajı

Erkan’ın açıklamaları, Türkiye’nin kredi risk primindeki (CDS) düşüşü hızlandırdı. Yeni ekonomi yönetiminin politikaları ve TCMB’nin sıkılaştırma adımlarıyla Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i, 3 Kasım Cuma günü 365 baz puan civarına inerek son 2 yılın en düşük seviyesini gördü. Türkiye’nin CDS’i, 27 Temmuz’daki Enflasyon Raporu toplantısında ilk kez basının karşısına geçen Erkan’ın piyasalarda olumlu karşılanan açıklamalarının ardından 2 yıl sonra ilk kez 400 seviyesinin altına gerilemişti.

TL varlıklara yabancı yatırımcı ilgisinde artışı yansıtan CDS düşüşü; devam eden jeopolitik risklere karşın TCMB’nin dezenflasyonun tesis edilmesine yönelik kararlı adımları, Türkiye’nin dış finansmana erişimi artırmayı sürdürmesi, yabancı yatırımcılarla gerçekleştirilen görüşmelerden olumlu sinyallerle birlikte devam ediyor.

“TCMB’nin iletişimi güçlü bir şekilde enflasyona odaklandı”

Yabancı yatırım bankaları, Erkan’ın 2 Kasım’daki Enflasyon Raporu sunumuna dair analizlerinde, “enflasyonda kalıcı ve belirgin bir düşüş sağlanana kadar sıkılaştırmanın devam edeceği” kararlılığına vurgu yaptı. Merkezi ABD’de bulunan yatırım bankası Morgan Stanley’nin CEEMEA ülkelerine yönelik haftalık raporundaki Türkiye’ye ilişkin değerlendirmede, son Para Politikası Kurulu (PPK) karar metinleriyle uyumlu olarak yapılan iletişimin güçlü bir şekilde enflasyona odaklanıldığını gösterdiği kaydedildi. Raporda, Erkan’ın “enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkılaştırma adımlarının devam edeceği” sinyali verdiği ancak politika faizinin seviyesine ilişkin olarak ileriye yönelik spesifik bir yönlendirmede bulunmadığı da ifade edildi.

ABD’li çok uluslu yatırım bankası Citibank’ın raporunda ise, Erkan’ın vurguladığı konular arasında ‘2024’ün ikinci yarısında başlayacak olan dezenflasyonun TL cinsi varlıklara yönelik ilginin artışı, iç talebin dengelenmesi ve enflasyon beklentilerinin çıpalanmasıyla destekleneceği, enflasyonda kalıcı ve belirgin bir düşüş sağlanana kadar sıkılaştırmanın devam edeceği, TCMB’nin, 21 Temmuz ve 2 Kasım tarihleri arasında almış olduğu zorunlu karşılık kararları ile piyasadan 1 trilyon TL’nin üzerinde likidite çektiği, KKM programından çıkış için belirli bir takvim bulunmamakla birlikte TL cinsinden varlıkların cazibesinin arttırılmasına devam edileceği’ hususlarının önem arz ettiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir