İstanbul’un binlerce yıllık tarihine yolculuk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 17 yıldır metruk haldeki Sarayburnu Parkı’nı yenilerken 2009 ve 2011 Marmaray kazılarında çıkarılan özgün eserlerle Arkeopark’ı da düzenliyor. Kazılarda, Sirkeci İstasyonu ‘Doğu Şaftı’ndaki ‘Büyük Halka’da çıkarılan Bizans Dönemi kalıntılarının ilk katmanında, 4.-5. yüzyıl Geç Roma Dönemi’ne  ait buluntulara rastlandı. 4 sıra harçlı tuğla sırasının altında kaba yontu taş bir duvar ve hemen altından başlayan düzgün kesme taşlardan oluşturulmuş 5 sıra taş ve 2 sıra ahşap hatıl bulundu. Bu buluntuların yanı sıra 2.-3.yüzyıl Erken Roma Dönemi’ne ait kesme taş sıralı bir duvar yer alıyor.

ÇOK SAYIDA YAPI VAR

Roma ve Bizans Dönemi’ne ait bir yaşam kesitinin olduğu kalıntılar içerisinde; sokak kesiti, dış ve iç duvarlar, sütunlu cepheler, su kanalları, döşeme taşları, kuyu ve süs havuzu gibi yapılar gün yüzüne çıkarıldı. İBB Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Şube Müdür Yardımcısı Okan Yılmaz, çalışmaları arkeologlarla birlikte yürüttüklerini belirterek İBB’nin kurul onaylı projesinde Marmaray çalışmaları esnasında taşınan kalıntıları, yerlerinden alarak ilk çıktıkları şekliyle bir araya getirildiğini açıkladı.

‘BİR KÜLTÜR HAZİNESİ’

Yılmaz, “Parkın peyzaj kısmı tamamlanarak halka açılacak. Burada çıkarılan çalışmaları da ziyaretçilerin seyredebileceği arkeoloji öğrencilerinin burada gelip çalışmalara iştirak edebileceği şekilde devam edecek. Burada, o dönemin yaşantısını yansıtacak bir çalışma olacak. Sarayburnu Arkeopark, İstanbul’un sayısız kültür hazineleri arasında yerini alacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir