ABD Kongresi’nde Kripto Para Oturumu! Neler Konuşuldu?

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki iki komite Çarşamba günü kripto para ile ilgili ilk ortak duruşmayı gerçekleştirdi. Ayrıca kripto varlıklarla ilgili mevzuata giden yolu açmaya çalıştı. Duruşmanın ilk aşamaları hırçın geçti. Bazı Demokratlar kriptoya özgü mevzuatın imzalanıp imzalanmayacağını sorguladı. İşte detaylar…

Kongre, kripto para birimleri için yasal çerçeve hazırlamaya çalışıyor

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi (HFSC) ve Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi tarafından düzenlenen duruşma “Kripto Varlıkların Geleceği” adıyla gerçekleşti. Konuşma ise “Kripto Varlıklar Pazarındaki Düzenleyici Boşlukların Ölçülmesi” başlığını taşıyordu. HFSC başkanı Patrick McHenry, duruşmanın bu ay Nisan ayında Consensus 2023’te yapılacağını duyurmuştu. Konuşmanın, kripto varlıkları çevreleyen piyasa yapısıyla ilgili olacağını doğruladı. McHenry açılış konuşmasında komite üyesi arkadaşlarına “buradaki amacın yasa yapmak olduğunu” vurguladı.

Senatör Patrick McHenry ve Temsilci Glenn Thompson liderliğindeki komiteler, Republic Crypto, CFTC, Kraken, Web3 Vakfı, eski CFTC Başkanı Timothy Massad ve NYSE’nin Operasyon Direktörü Michael Blaugrund’un da aralarında bulunduğu bir dizi uzmanı dinledi. Yeni ABD kripto mevzuatı geliştirmek yerine, mevcut yasaların kriptoya özgü değişikliklerle desteklenmesine odaklanıldı. Toplantı, Tarım alt komitesinin 27 Nisan’da kripto spot piyasalarının düzenlenmesine ilişkin görüşlerini takip etti.

Kimler ne dedi?

Açılış konuşmasında “kripto dostu” McHenry, düzenleyici boşlukları kapatacak düzenlemelerin oluşturulmasında inovasyon ve tüketicinin korunmasının önemini vurguladı. CFTC ve SEC’in mevcut uygulamalarından farklı olarak tüketicileri korumak için birlikte çalışmalarını sağlama hedefini dile getirdi. Komite üyesi Temsilci Dusty Johnson açılış konuşmasında Blockchain teknolojisinin potansiyelini teyit etti.

Kraken’in Baş Hukuk Sorumlusu Marco Santori, mevcut ifşa çerçevesinin birçok kripto varlık özelliğini yeterince kapsamadığını belirtti. Santori ayrıca denizaşırı yatırımlara da değinerek, kapsamlı bir federal plan olmadan bunların sınırlı olduğunu belirtti. Bir kriptovarlığın bir yatırım sözleşmesi mi yoksa bir emtia mı olduğunu belirlemek için kullanılan Howey Testi de toplantıda tartışıldı ve Temsilci Mike Johnson kripto varlık alanında netlik ve mantıksal tutarlılık ihtiyacını vurguladı.

Temsilci Stephen F. Lynch, kripto için ayrı bir düzenleyici rejimin çözüm olduğuna inanmadığını savunarak, yeni mevzuat oluşturmanın küçük bir düzenleme olarak görüleceğinden endişe duyduğunu belirtti. Yeni düzenlemenin gereksiz göründüğünü öne sürdü.

“Birkaç nedenden ötürü bunu doğru yapmamız gerekiyor” dedi. “Birincisi inovasyondan yararlanmak ve tüketicinin korunmasını sağlamak. Diğeri ise CFTC ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun şu anda olanın aksine tüketicilerin korunmasını sağlamak için birlikte çalışmasını sağlamak,” diye ekledi. Komitedeki mevkidaşı ve en kıdemli Demokrat Maxine Waters, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) hileli kripto firmalarının peşine düşme yetkisindeki sınırlamalara atıfta bulunarak yasa taslağı hazırlamaya geri dönme zamanının geldiği konusunda hemfikirdi.

Düzenleme çalışmasını gereksiz gören de var

Ancak kripto varlıklar alt komitesindeki kıdemli Demokrat Stephen Lynch tam olarak aynı fikirde değildi. Finansal sistemin mevcut menkul kıymetler yasalarının “on yıllardır finansal sistemimizdeki muazzam yeniliği sürdürdüğü” göz önüne alındığında, kripto varlıklar için yeni mevzuat oluşturmanın “gereksiz” göründüğünü iddia etti. Lynch’in yorumları büyük ölçüde SEC başkanı Gary Gensler’in yorumlarıyla aynı doğrultudaydı. Gensler defalarca yasaların kurumuna kriptoyu düzenlemek için geniş yetki sağladığını ifade etmişti. Bununla birlikte, Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kendilerinin kripto üzerinde SEC’den daha fazla yetkiye sahip olduğunu savunmakta. Yani SEC ve CFTC içinde de bir çatışma var

ABD’de kriptoların durumu ne olacak?

Duruşmanın sonuna doğru, Kaliforniyalı Demokrat ve önde gelen kripto eleştirmeni Brad Sherman, kripto varlıkların Amerika Birleşik Devletleri’nde bir geleceğe sahip olup olmaması gerektiğini sorguladı. Kripto para birimlerini, sermaye yatırımlarını faydalı sektörlerden uzaklaştıran ve “ilan edilmiş amacı” yaptırımları ve vergi yasalarını alt etmek olan “gizli bir para sistemi” olarak nitelendirdi.

HFSC Başkanı McHenry, SEC’in açıklama beyanları ve kayıtlara yönelik mevcut yaklaşımının “kripto varlıklar için işe yaramadığını” ve CFTC’nin piyasa üzerinde ek yetkiye ihtiyacı olduğunu iddia ederek duruşmayı sonlandırdı. “CFTC ve SEC bunu tek başına yapamaz. Kongre harekete geçmeli” dedi.  Geçen ay McHenry, Başkan’ın önümüzdeki 12 ay içinde bir kripto mevzuatını kanun haline getirmesini beklediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir